EGP10DE-M3/54
Mfr.Part #
EGP10DE-M3/54
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Average Rectified Current :
1A
Capacitance @ Vr, F :
22pF @ 4V 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 1A
50 ns
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Datasheets
EGP10DE-M3/54
Vishay EGP10DE-M3/54
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 200V Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
EGP10DE-M3/54 Overview
There is an average rectified current of 1A volts for this device.
EGP10DE-M3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
EGP10DE-M3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
EGP10DE-M3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB