EGP10CHM3/73
Mfr.Part #
EGP10CHM3/73
Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
Wire
Capacitance @ Vr, F :
22pF @ 4V 1MHz
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 150V
Average Rectified Current :
1A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 1A
Mount :
Through Hole
Number of Elements :
1
Output Current-Max :
1A
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature (Max) :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Configuration :
Single
Datasheets
EGP10CHM3/73
Vishay EGP10CHM3/73
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 150V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
EGP10CHM3/73 Overview
The average rectified current for this device is 1A volts.As far as output current is concerned, 1A is the maximum.
EGP10CHM3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
EGP10CHM3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
EGP10CHM3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB