EGP10C-M3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EGP10C-M3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 1A
Average Rectified Current :
1A
Diode Type :
Standard
Case Connection :
Isolated
Published :
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Operating Temperature :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Wire
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 150V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Capacitance @ Vr, F :
22pF @ 4V 1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Reverse Recovery Time :
50 ns
Forward Voltage :
950mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
1A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Datasheets
EGP10C-M3/73
Vishay EGP10C-M3/73
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 150V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
EGP10C-M3/73 Overview
A rectified current of 1A volts is averaged for this device.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 1A.
EGP10C-M3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
EGP10C-M3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
EGP10C-M3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB