EG87C51RC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EG87C51RC24
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
44-QFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB OTP
Stock
182
In Stock :
182
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microcontrollers
Package Height :
2.15(Max)
Core Processor :
MCS 51
I2S :
0
Data Bus Width (bit) :
8
EEPROM Size :
Peripherals :
WDT
Series :
87C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Instruction Set Architecture :
CISC
Program Memory Type :
EPROM
UART :
0
Maximum Power Dissipation (mW) :
Number of I/O :
32
Core Architecture :
SPI :
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
PCB changed :
44
Core Size :
8-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V
Minimum Operating Supply Voltage (V) :
4.5
Ethernet :
Speed :
24MHz