EFM32GG11B820F2048GQ64-AR
Mfr.Part #
EFM32GG11B820F2048GQ64-AR
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 64TQFP
Program Memory Size :
2MB 2M x 8
Number of I/O :
47
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
Giant Gecko S1
RAM Size :
512K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Package / Case :
64-TQFP
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
Data Converter :
A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
72MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.8V
MICROCONTROLLER, RISC
Silicon Labs EFM32GG11B820F2048GQ64-AR
Microcontrollers Silicon Labs EFM32GG11B820F2048GQ64-AR Overview
EFM32GG11B820F2048GQ64-AR Features
  • 32-bit ARM Cortex-M4 core with up to 204 MHz clock speed provides high computational performance.