EFM32G230F64G-E-QFN64
Mfr.Part #
EFM32G230F64G-E-QFN64
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN
3 (168 Hours)
Clock Frequency :
32MHz
On Chip Program ROM Width :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
9mm
Address Bus Width :
16
DAC Channels :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.8V
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
DMA Channels :
yes
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
RAM (bytes) :
Bit Size :
32
Has ADC :
Terminal Position :
QUAD
ROM (words) :
RoHS Compliant
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit
External Data Bus Width :
16
PWM Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
HTS Code :
RAM Size :
16K x 8
Number of I/O :
56
Program Memory Type :
Flash
Speed :
32MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tray
Length :
9mm
Terminal Form :
NO LEAD
Height Seated (Max) :
0.9mm