EFL-100ELL330ME05D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFL-100ELL330ME05D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
22.8mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
FL
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
3000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Impedance :
3.1Ohm
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ High Frequency :
57mA @ 100kHz
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
22.8mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.0066mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EFL-100ELL330ME05D
FL 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 22.8mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can