EEV687M010A9PAA
Mfr.Part #
EEV687M010A9PAA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
12mm
Packing Method :
TR, 15 INCH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100kHz
Tan Delta :
0.19
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Shape :
Flat
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Factory Lead Time :
44 Weeks
Series :
EEV
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
Impedance :
120mOhm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.068mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
10V
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Capacitance :
680μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Width :
10.3mm
Datasheets
EEV687M010A9PAA
KEMET EEV687M010A9PAA
EEV 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD