EEV337M6R3S9HAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV337M6R3S9HAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 100kHz
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
44 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
340mOhm @ 100kHz
Series :
EEV
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.311 7.90mm
Ripple Current @ Low Frequency :
196mA @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Ratings :
AEC-Q200
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Impedance :
340mOhm
Datasheets
EEV337M6R3S9HAA
KEMET EEV337M6R3S9HAA
EEV 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD