EEV107M6R3A9DAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV107M6R3A9DAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
112mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.222 5.65mm
Tan Delta :
0.26
Size Code :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Length :
6.5mm
Series :
EEV
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 100kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Leakage Current :
0.0063mA
Capacitance :
100μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Width :
5.3mm
Packing Method :
TR, 15 INCH
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
44 Weeks
Terminal Shape :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Impedance :
1Ohm
Datasheets
EEV107M6R3A9DAA
KEMET EEV107M6R3A9DAA
EEV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD