EEV-TG2A220P
Mfr.Part #
EEV-TG2A220P
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
58.5mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Tan Delta :
0.1
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100kHz
Ripple Current :
90mA
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Height :
10.2mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
EEV-TG2A220P
Panasonic EEV-TG2A220P
TG 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 90mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD