EEV-TG1J220P
Mfr.Part #
EEV-TG1J220P
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
63V
Tan Delta :
0.12
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100kHz
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
2
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size Code :
Ripple Current @ High Frequency :
100mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Leakage Current :
0.01386mA
Published :
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
100mA
Series :
TG
Datasheets
EEV-TG1J220P
Panasonic EEV-TG1J220P
TG 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 100mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD