EEV-TG1A221P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV-TG1A221P
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.3
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
2005
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Leakage Current :
0.022mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100kHz
Size Code :
3333
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
128.1mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated DC :
10V
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Series :
TG
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
197mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
197mA
Capacitance :
220μF
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Datasheets
EEV-TG1A221P
Panasonic EEV-TG1A221P
TG 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 197mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD