EEV-HD2A4R7P
Mfr.Part #
EEV-HD2A4R7P
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Voltage - Rated :
100V
Width :
8.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
ESR :
1500 mΩ
Length :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
85mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.0047mA
Capacitance :
4.7μF
Tan Delta :
0.18
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Impedance :
1.5Ohm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
EEV-HD2A4R7P
Panasonic EEV-HD2A4R7P
HD-V 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD