EEV-HD1HR47R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV-HD1HR47R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
HD-V
Custom Capabilities :
Vibration-Proof Available On Request
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.003mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Width :
4.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitance :
0.47µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
12Ohm
Reach Compliance Code :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
8.5mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Published :
Tan Delta :
0.12
Length :
5.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
5mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
ESR :
12000 mΩ
Datasheets
EEV-HD1HR47R
Panasonic EEV-HD1HR47R
HD-V 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD