EEV-HB1H100P
Mfr.Part #
EEV-HB1H100P
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Tan Delta :
0.12
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Leakage Current :
0.005mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Size Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Series :
HB
Datasheets
EEV-HB1H100P
Panasonic EEV-HB1H100P
HB 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD