EEV-HB1E4R7R
Mfr.Part #
EEV-HB1E4R7R
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Tan Delta :
0.14
Voltage - Rated :
25V
Leakage Current :
0.003mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
22mA @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
4.7μF
Size Code :
Datasheets
EEV-HB1E4R7R
Panasonic EEV-HB1E4R7R
HB 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD