EEV-HB1C220R
Mfr.Part #
EEV-HB1C220R
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
39mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Leakage Current :
0.00352mA
Published :
Voltage - Rated :
16V
Length :
6.5mm
Tan Delta :
0.16
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
AEC-Q200
Width :
5.3mm
Datasheets
EEV-HB1C220R
Panasonic EEV-HB1C220R
HB 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD