EEV-HB0J470R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV-HB0J470R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Polarization :
Polar
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
6.3V
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tan Delta :
0.3
Applications :
Automotive
Series :
HB
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
Flat
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ Low Frequency :
46mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.003mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
EEV-HB0J470R
Panasonic EEV-HB0J470R
HB 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD