EEV-HA1V470UP
Mfr.Part #
EEV-HA1V470UP
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Ripple Current @ Low Frequency :
84mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Polarization :
Polar
Ripple Current :
84mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Terminal Shape :
Flat
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
9mm
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Series :
HA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Tan Delta :
0.14
Width :
8.3mm
Capacitance :
47μF
Leakage Current :
0.01645mA
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
EEV-HA1V470UP
Panasonic EEV-HA1V470UP
HA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 84mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD