EEV-HA0J470R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV-HA0J470R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
46mA @ 120Hz
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
HA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Pbfree Code :
No
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.003mA
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Flat
Published :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size Code :
Applications :
Automotive
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
46mA
Width :
5.3mm
Length :
5.9mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
47μF
Tan Delta :
0.30
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
SMD/SMT
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Surface Mount
Datasheets
EEV-HA0J470R
Panasonic EEV-HA0J470R
HA 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 46mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD