EEV-FK1C331GP
Mfr.Part #
EEV-FK1C331GP
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 100kHz
Height :
10.2mm
Impedance :
160mOhm
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
TIN BISMUTH
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
450mA @ 120Hz
Flat
JESD-609 Code :
e6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
600mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
8mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Tan Delta :
0.16
Capacitance :
330µF
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
0.0528mA
Published :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Lead Free :
Contains Lead
Series :
FK
ESR :
160 mΩ
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
EEV-FK1C331GP
Panasonic EEV-FK1C331GP
FK 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 600mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD