EEU-TP1V162
Mfr.Part #
EEU-TP1V162
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL
Stock
498
In Stock :
498
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Terminal Shape :
Wire
Published :
2012
Diameter :
16mm
Capacitance :
1600μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
35V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.208A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
2.3A @ 100kHz
Outside Diameter :
16 mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
2.3A
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current (AC) :
2.76A
Packaging :
Bulk
Series :
TP
Voltage :
35V
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
800 µm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Leakage Current :
560μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Height :
25mm
Number of Pins :
2
Datasheets
EEU-TP1V162
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-TP1V162 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Voltage:35V, Operating Temperature:-40°C~135°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, EEU-TP1V162 pinout, EEU-TP1V162 datasheet PDF, EEU-TP1V162 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-TP1V162 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-TP1V162
TP 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.5mm Radial, Can