EEU-TP1V121B
Mfr.Part #
EEU-TP1V121B
Description
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
Capacitance :
120μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Diameter :
10mm
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Ripple Current :
500mA
Height :
12.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
377mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 100kHz
Datasheets
EEU-TP1V121B
Panasonic EEU-TP1V121B
TP 120μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 500mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~135°C Polar 5mm Radial, Can