EEU-TP1E471L
Mfr.Part #
EEU-TP1E471L
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Stock
200
In Stock :
200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
67mOhm
Capacitance :
470µF
Height :
20mm
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
760mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
795mA @ 120Hz
Ripple Current :
760mA
Published :
2012
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
8mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
EEU-TP1E471L
Panasonic EEU-TP1E471L
TP 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 760mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~135°C Polar 5mm Radial, Can