EEU-TP1E182S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-TP1E182S
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Capacitance :
1800µF
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Height :
20mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
Automotive
Series :
TP
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.985A
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29mOhm
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
1.904A @ 120Hz
Lead/Base Style :
Straight
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
16mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.985A @ 100kHz
Lead Pitch :
7.5mm
Datasheets
EEU-TP1E182S
Panasonic EEU-TP1E182S
TP 1800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.985A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.5mm Radial, Can