EEU-TA1J471
Mfr.Part #
EEU-TA1J471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Stock
110
In Stock :
110
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.09
Reference Standard :
AEC-Q200
Diameter :
16mm
Series :
TA
Surface Mount :
No
ESR :
60 mΩ
Terminal Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated :
63V
Pbfree Code :
yes
Impedance :
60mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
31.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.055A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.541A @ 120Hz
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.2961mA
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Datasheets
EEU-TA1J471
Panasonic EEU-TA1J471
TA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can