EEU-TA1J220B
Mfr.Part #
EEU-TA1J220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Series :
TA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.0139mA
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
310mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Reference Standard :
AEC-Q200
Life (Hours) :
2000 hours
Impedance :
470mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
201.5mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Tan Delta :
0.09
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
5mm
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
11.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
470mOhm
Voltage - Rated DC :
63V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
310mA @ 100kHz
Datasheets
EEU-TA1J220B
Panasonic EEU-TA1J220B
TA 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 310mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can