EEU-TA1H331
Mfr.Part #
EEU-TA1H331
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Stock
262
In Stock :
262
Tan Delta :
0.1
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
864.5mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
2012
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.165mA
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Diameter :
12.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
330µF
Height :
20mm
Lead Diameter :
600 µm
Impedance :
70mOhm
TA
Number of Pins :
Ripple Current :
1.33A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.33A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Datasheets
EEU-TA1H331
Panasonic EEU-TA1H331
TA 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can