EEU-TA1E471SB
Mfr.Part #
EEU-TA1E471SB
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Height :
15mm
Leakage Current :
0.1175mA
Impedance :
70mOhm
Tan Delta :
0.14
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
813.8mA @ 120Hz
Series :
TA
Capacitance :
470µF
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ High Frequency :
1.085A @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
12.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.085A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
EEU-TA1E471SB
Panasonic EEU-TA1E471SB
TA 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.085A 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can