EEU-TA1E222S
Mfr.Part #
EEU-TA1E222S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Stock
44
In Stock :
44
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ High Frequency :
2.47A @ 100kHz
Lead Pitch :
7.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.976A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Impedance :
22mOhm
Capacitance :
2200µF
Ripple Current :
2.47A
Packaging :
Bulk
e3
Packing Method :
Ammo Pack
Height :
25mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
18mm
Tan Delta :
0.18
Leakage Current :
0.55mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
Datasheets
EEU-TA1E222S
Panasonic EEU-TA1E222S
TA 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.47A 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar 7.5mm Radial, Can