EEU-TA1E101B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-TA1E101B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
500mA
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Published :
Series :
TA
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
325mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Packing Method :
Ammo Pack
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 100kHz
Lead Diameter :
600 µm
Reference Standard :
AEC-Q200
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Impedance :
130mOhm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.14
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Leakage Current :
0.025mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Height :
11.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
EEU-TA1E101B
Panasonic EEU-TA1E101B
TA 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 500mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can