EEU-HD1HR22B
Mfr.Part #
EEU-HD1HR22B
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Radial, Can
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Through Hole
Capacitance :
0.22µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
HD
Ripple Current @ High Frequency :
4.6mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.3mA
Termination :
Radial
Length :
11mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Polarization :
Polar
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
EEU-HD1HR22B
Panasonic EEU-HD1HR22B
HD 0.22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.3mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can