EEU-HD1H221
Mfr.Part #
EEU-HD1H221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Stock
5
In Stock :
5
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
220μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
HD
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
2015
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
2
Lead/Base Style :
Straight
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
300mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Datasheets
EEU-HD1H221
Panasonic EEU-HD1H221
HD 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can