EEU-FS2A121L
Mfr.Part #
EEU-FS2A121L
Description
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
Packaging :
Bulk
Impedance :
44mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.2A @ 100kHz
Capacitance :
120μF
Datasheets
EEU-FS2A121L
Panasonic EEU-FS2A121L
FS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can