EEU-FS1K470
Mfr.Part #
EEU-FS1K470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Stock
414
In Stock :
414
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated :
80V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
343mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
490mA @ 100kHz
Impedance :
160mOhm
Capacitance :
47μF
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
EEU-FS1K470
Panasonic EEU-FS1K470
FS 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can