EEU-FS1K221LB
Mfr.Part #
EEU-FS1K221LB
Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Voltage - Rated :
80V
Ripple Current @ High Frequency :
1.2A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
840mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
220μF
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Impedance :
44mOhm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
EEU-FS1K221LB
Panasonic EEU-FS1K221LB
FS 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can