EEU-FS1E222
Mfr.Part #
EEU-FS1E222
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Capacitance :
2200µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.19A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Impedance :
15mOhms
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.552A @ 120Hz
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
EEU-FS1E222
Panasonic EEU-FS1E222
FS 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can