EEU-FS0J562
Mfr.Part #
EEU-FS0J562
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
142
In Stock :
142
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.552A @ 120Hz
Height :
25mm
Impedance :
15mOhms
Tolerance :
±20%
Diameter :
12.5mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
3.19A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
5600µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Datasheets
EEU-FS0J562
Panasonic EEU-FS0J562
FS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can