EEU-FS0J272B
Mfr.Part #
EEU-FS0J272B
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
398
In Stock :
398
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Polarization :
Polar
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.744A @ 120Hz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
2700μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.18A @ 100kHz
Impedance :
20mOhms
Height :
20mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
6.3V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
EEU-FS0J272B
Panasonic EEU-FS0J272B
FS 2700μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can