EEU-FS0J182L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-FS0J182L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
30mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Packaging :
Bulk
Height :
20mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.56A @ 100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.248A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.51mm
Diameter :
8mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Series :
FS
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
1800µF
Datasheets
EEU-FS0J182L
Panasonic EEU-FS0J182L
FS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can