EEU-FR1V471B
Mfr.Part #
EEU-FR1V471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Impedance :
28mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
1.79A @ 100kHz
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Series :
FR
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PCB, Through Hole
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
16mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.1645mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5mm
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.79A
Capacitance :
470µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
8000 hours
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dissipation Factor :
0.12 %
e3
Radiation Hardening :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.343A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
10mm
Datasheets
EEU-FR1V471B
Panasonic EEU-FR1V471B
FR 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.79A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can