EEU-FR1V122B
Mfr.Part #
EEU-FR1V122B
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Stock
275
In Stock :
275
Not Applicable
Height :
25mm
Tan Delta :
0.14
Number of Pins :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.19A
Capacitance :
1200μF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
35V
Diameter :
12.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Terminations :
2
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
2.552A @ 120Hz
Impedance :
15mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
3.19A @ 100kHz
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
2012
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Datasheets
EEU-FR1V122B
Panasonic EEU-FR1V122B
FR 1200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3.19A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can