EEU-FR1J151L
Mfr.Part #
EEU-FR1J151L
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
930mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitance :
150µF
Voltage - Rated DC :
63V
Voltage :
63V
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.09
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current (AC) :
930mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
3.5mm
Impedance :
50mOhm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
20mm
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
9000 hours
Leakage Current :
0.0945mA
Published :
Ripple Current :
930mA
Ripple Current @ Low Frequency :
651mA @ 120Hz
Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
8mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
EEU-FR1J151L
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-FR1J151L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:63V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, EEU-FR1J151L pinout, EEU-FR1J151L datasheet PDF, EEU-FR1J151L amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-FR1J151L ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-FR1J151L
FR 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 930mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can