EEU-FR1H681L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-FR1H681L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Stock
811
In Stock :
811
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminum
Leakage Current :
0.34mA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.16A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
680μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance :
16mOhm
ESR :
16 mΩ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
30mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
2010
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
2.37A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.10
Series :
FR
Diameter :
12.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
EEU-FR1H681L
Panasonic EEU-FR1H681L
FR 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can