EEU-FR1C471B
Mfr.Part #
EEU-FR1C471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 100kHz
Diameter :
8mm
Polarization :
Polar
ESR :
56 mΩ
14 Weeks
Terminal Pitch :
5mm
Leakage Current :
0.0752mA
Length :
11.5mm
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.16
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
712.5mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Impedance :
56mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
470µF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Datasheets
EEU-FR1C471B
Panasonic EEU-FR1C471B
FR 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can