EEU-FR1C332S
Mfr.Part #
EEU-FR1C332S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Stock
246
In Stock :
246
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR :
17 mΩ
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
3300µF
Surface Mount :
EAR99
Tan Delta :
0.22
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 100kHz
Voltage - Rated :
16V
Diameter :
16mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Impedance :
17mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.64A @ 120Hz
Packing Method :
Ammo Pack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
2006
Length :
20mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.528mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Datasheets
EEU-FR1C332S
Panasonic EEU-FR1C332S
FR 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can