EEU-FR1A821B
Mfr.Part #
EEU-FR1A821B
Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL
Stock
948
In Stock :
948
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Diameter :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
43mOhm
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
967.5mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.29A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
6000 hours
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
820µF
Number of Pins :
2
Height :
12.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.29A
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Impedance :
43mOhm
Published :
2012
Datasheets
EEU-FR1A821B
Panasonic EEU-FR1A821B
FR 820μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.29A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can