EEU-FR1A681B
Mfr.Part #
EEU-FR1A681B
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
11.5mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
e3
Ripple Current :
950mA
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Termination :
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
680μF
Radiation Hardening :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
712.5mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Tin
Impedance :
56mOhm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
10V
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
6000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
0.068mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
EEU-FR1A681B
Panasonic EEU-FR1A681B
FR 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 950mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can