EEU-FR1A471B
Mfr.Part #
EEU-FR1A471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Not Applicable
Terminal Pitch :
5mm
Impedance :
56mOhm
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
470µF
Length :
11.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
712.5mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.047mA
Dielectric Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Diameter :
8mm
Surface Mount :
e3
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ESR :
56 mΩ
Datasheets
EEU-FR1A471B
Panasonic EEU-FR1A471B
FR 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can